Czy ostre wielopostaciowe zaburzenia psychotyczne bez objawów schizofrenii są dziedziczne?

Czy F.23. ostre wielopostaciowe zaburzenia psychotyczne bez objawów schizofrenii, jako choroba psychiczna może być dziedziczona?

Raczej nie. Nawet o schizofrenii nie mówimy jednoznacznie że jest dziedziczna. Owszem schizofrenia istotnie częściej występuje u dzieci osób obciążonych tym schorzeniem, ale nie wystarcza to do potwierdzenia dziedziczności. Rozpoznanie ostrych zaburzeń psychotycznych bez objawów schzofrenii sugeruje, że raczej zaburzenia te są powodowane dekompensacją psychiczna rozwiniętą na podłożu czynników zewnętrznych. W rozpoznaniu tym istotny jest czynnik czasu w jakim utrzymywały się objawy psychotyczne. F23 bywa wstępem do rozpoznania schizofrenii w przyszłości, ale bardzo często jest to pojedynczy i bardzo nietypowy epizod psychozy ustępujący bez konsekwencji w przyszłości. Proponuję aby uczciwie zastanowił się Pan czy były jakieś czynniki zewnętzrne które mogły wywołąć psychozę np środki psychoaktywne, przeciążenie stresem z głebokim poczuciem bezradności itd.