Czy palenie papierosów w okresie dojrzewania może wpłynąć na późniejszy wygląd mężczyzny?

Witam, czy palenie papierosów w okresie dojrzewania u chłopaka w wieku 15-16 lat, spowoduje, że nie będzie on wyglądać jak mężczyzna? Między innymi chodzi tu o wygląd klatki piersiowej, barków, nóg itp.

Lek. Paweł Szadkowski

Palenie negatywnie wpływa na rozwój organizmu, ale nie powinno drastycznie wpływać na wykształcanie męskich cech płciowych. Jeśli ma pan obawy najlepiej skonsultować się z endokrynologiem.