Czy PCOS kończy się nowotworem?

witam mam policystyczne jajniki. pierwsza miesiaczke dostalam w wieku 16 lat. pcos mam od samego poczatku teraz mam 22 3 lata temu urodzilam dziecko. leczenie pcos trwalo 4 miesiace w ciagu calych tych 6 lat. stad moje pytanie jakie mam prawdopodobienstwo ze choroba skonczy sie rakiem? ile czasu nie leczona musi byc by taki byl final? partnerow nie mialam duzo wiec zarazenie nie wchodzi w gre. cytologia robiona 1,5 roku temu stopien 2.

Aleksander Ropielewski

Ryzyko zachorowania na raka endometrium u kobiet z PCOS jest 3 krotnie wyższe niż standardowe ryzyko populacyjne. Nie można ocenić jednoznacznie po jakim czasie i czy w ogóle w pani przypadku choroba zakończy się nowotworem. Także ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników może być większe, jednak nie jest to potwierdzone zrandomizowanymi badaniami.