Czy pediatra może wypisać skierowanie na na usg i badania FT3, FT4 i TSH?

Córka odstała skierowanie do Endokrynologa dziecięcego, na pierwszą wizytę musimy mieć wyniki badań: - morfologia, ob, tsh, ft3, ft4 - usg tarczycy - bilans Pediatra córki twierdzi, że nie może wypisać skierowania na usg i badania FT3, FT4 i TSH natomiast w recepcji u endokrynologa mówią że lekarka może je wypisać. Bez tych badań lekarz nie przyjmie córki. Jak to jest z tymi badaniami? gdzie znajdę ewentualną ustawę żeby przedstawić ją pediatrze?

Lek. Paweł Szadkowski

Nie podała Pani, czy lekarz pediatra przyjmował prywatnie, czy w przychodni publicznej. Lekarz w POZ może zlecić takie badania. Ma prawo uważać, że takie badania nie są potrzebne Pani dziecku i wtedy powinien Pani wyjaśnić, czemu tak sądzi (przykładowo - rodzic chce koniecznie wykonać jakieś badanie u dziecka, a lekarz nie widzi ku temu podstaw medycznych - ma prawo odmówić). Może się Pani udać po prostu do innego POZ, albo do innego lekarza w tym samym POZ, nie musi się Pani "trzymać" danej przychodni, czy danego lekarza.