Czy pęknięcie pęcherzyka powoduje taki ból?

Witam serdecznie. Od kiedy pamiętam, mniej więcej na tydzień przed każdą miesiączką (nigdy wcześniej!), odczuwałam bardzo silny, lecz kilkusekundowy ból w okolicy lewego jajnika.

Czytałam, że u większości kobiet pęcherzyk pęka w środku cyklu i jest to ból trwający do kilku godzin. Czy jest możliwe aby u mnie on pękał na 4-5 dni przed okresem i objawiał się chwilowym ostrym ukłuciem, czy jest to raczej objaw czegoś innego? Dodam iż jest to ból, który na moment powala mnie na kolana. Po chwili całkowice ustępuje i nie pojawia się aż do następnego miesiąca.

Mam 28 lat i cykl niesamowice regularny - co 28 dni. Od 2 lat nie stosuję żadnej antykoncepcji (oprócz kalendarzyka:). Od 2 miesięcy staramy się o pierwsze dziecko i informacja czy jednak mimo tego bólu moja owulacja może przebiegać prawidłowo (12-14 dzień) byłaby mi bardzo pomocna.

I od razu, jeśli mogę, jeszcze jedno pytanko: w lutym przeszłam konizację (CIN 3), wycięto 3 cm szyjki. Na kontroli mój lekarz ginekolog poinformował mnie, że będę musiała stawić się na zabieg raz jeszcze, w wakacje. Czy ponowny zaieg często się zdarza i od czego to zależy? Czy mam rozumieć, że nie usunięto zmian dysplazyjnych w całości?

Dziękuję z góry za poświęcony mi czas.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie jest prawdopodobne, by przyczyną opisanego przez Panią bólu, pojawiającego się kilka dni przed miesiączką, była owulacja - tym bardziej, że ta pojawia się na zmianę, raz z lewego, raz prawego jajnika, nie zaś zawsze z jednego.

Owulacja prawie zawsze występuje ok. 14 dni przed końcem cyklu. W terminie owulacji może Pani najprawdopodobniej również zaobserwować charakterystyczne zmiany śluzu szyjkowego (staje się obfitszy, przejrzysty, daje odczucie "mokra" w przedsionku pochwy) i zwyżkę temperatury ciała (jeśli potrafi Pani prawidłowo ją mierzyć i robi Pani to regularnie; jeśli tak nie jest, to może czas najwyższy rozpocząć obserwacje, aby zwiększyć szanse na szybkie powodzenie w staraniach?).

Nie potrafię niestety powiedzieć Pani, czym dokładnie jest spowodowane to silne wrażenie bólowe. Wskazane jest badanie ginekologiczne i USG, by ocenić lewy jajnik.

Jeśli zaś chodzi o konizację, to z pewnością odpowiedzi zgodnej z prawdą udzieliłby Pani lekarz, u którego była Pani na kontroli. Najprawdopodobniej wynik badania histopatologicznego wskazuje na to, że margines zdrowych tkanek nie jest wystarczająco szeroki i dlatego konieczne jest powiększenie zakresu zabiegu.

Pozdrawiam serdecznie!