Czy pęknięcie szkliwa jest groźne?

Czy pęknięcie szkliwa (niemal niewidoczne). Jest groźne, może się pogłębiać?

Witam,
przyczyną pęknięcia szkliwa jest zazwyczaj uraz mechaniczny zarówno zewnętrzny (np.uderzenie, zbyt mocne nagryzienie) lub pochodzący ze zgrzytania lub zaciskania zębów, a także wad zgryzu powodujących kolizję pomiędzy zębami górnymi i dolnymi. Warto dowiedzieć się co spowodowało tę sytuację i wyeliminować przyczynę jej powstania. Następstwem pęknięcia szkliwa, w zależności od jego rozmiarów może być wnikanie barwników z pożywienia i płynów w szczelinę pęknięcia i uwidocznienie go w ciemnym kolorze. Są sposoby na ograniczenie tych skutków, jednak możliwości ich zastosowania może ocenić jedynie lekarz, widząc z jaką konkretnie sytuacją należy się zmierzyć. Jeśli pęknięcie związane jest z utratą fragmentu zęba warto go odbudować.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wizyta u Pani Stomatologa, który oceni sytuację, pomoże w znalezieniu przyczyny jej powstania i opowie o możliwościach ewentualnego leczenia lub obserwacji.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego rozwiania pani wątpliwości,
Julia Smyła