Czy picie coli i piwa bezalkoholowego w ciąży jest zagrożeniem dla dziecka?

Witam!
Obecnie jestem w 10 tygodniu ciąży i według lekarza wszystko jest ok. Mam pytanie na temat picia w ciąży - coli i piwa bezalkoholowego. Czy można w małych ilościach i np. raz w tygodniu wypić 0,5 l coli czy kufel piwa bezalkoholowego (mam na myśli piwo 0% alkoholu a nie z niską zawartością)? Czy nie zaszkodzi dziecku?
Są to niestety moje zachcianki:)
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź!

Lek. Karolina Dębska

Witam

Niestety muszę Pani napisać, że napój typu cola jest niewskazany w ciąży, głównie ze względu na zawartość kofeiny. Przyjmowanie kofeiny w ciąży nawet w niewielkich dawkach, ale regularnie, może powodować u dziecka niepokój, częstszy płacz. Natomiast napój bezalkoholowy, jeśli nie zawiera innych szkodliwych substancji, nie jest przeciwwskazany w ciąży.

Pozdrawiam