Pierwsze ruchy dziecka można z czymś pomylić?

Witam. Obecnie jestem w 16 tc, ciąża rozwija się prawidłowo i jak twierdzi lekarz nie ma powodu do obaw. Będąc na ostatniej wizycie zapomnialam się zapytać o ruchy dziecka. Proszę o informację czy pierwsze ruchy dziecka można z czymś pomylić? Kiedy będę czuła, że moje dziecko się porusza i czy będę wiedziała ze są to "te" ruchy? Czy pierwsze ruchy dziecka można pomylić z czymś innym? Niektóre kobiety chwalą się, że już w 15 tc czuły pierwsze ruchy dziecka, a ja nie czuję nic. Jest to moja druga ciąża, pierwszą niestety poronilam, tak więc nie mam doświadczenia w byciu ciężarną :) Proszę też o info o czym mogą świadczyć ukłucia w lewym boku, nie raz w prawym lub w obu jednoczesnie, nie raz są to dość mocne ukłucia szczególnie dokuczają wieczorami. Czy normalne jest też to że zazwyczaj rano, po nocy, odczuwam bóle w podbrzuszu? Mogę porównać je do bóli takich jak na okres oraz jakiś zupelnie mi nowych i nieznanych. Odczywam je nie mal codziennie, nie są one jednak na tyle silne i męczące żeby sięgać po tabletki. Przede wszystkim jednak będę wdzięczna za informacje odnośnie pierwszych ruchów dziecka, bo to niepoki mnie najbardziej. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pojawienie się pierwszych ruchów dziecka zazwyczaj jest odczuwane przez kobiety około 20-22 tygodnia w pierwszej ciąży, a w kolejnych już nawet w 18. tygodniu, także proszę uzbroić się w cierpliwość. Zapewniam, że w momencie pojawienia się ruchów nie pomyli ich Pani z niczym innym, przy czym z początku może Pani odczuwać "kopniaczki" tylko co jakiś czas, nawet raz na parę dni.

Bóle w okolicach jajników w drugim trymestrze najczęściej są spowodowane rozciąganiem więzadeł, na których zawieszona jest macica. Proszę się nie niepokoić i spokojnie oczekiwać kolejnej wizyty u lekarza. Proszę też się raczej powstrzymywać od brania tabletek przeciwbólowych, lepiej położyć się na boku, ze strony którego dokucza ból.

Pozdrawiam serdecznie!