Czy plamienia i ból piersi mogą mieć związek ze zmianą klimatu?

Witam. Ostatnią miesiączkę miałam tylko 3 dni (09-11.07), potem 18.07 wyjechałam na wczasy, a w międzyczasie współżyłam z mężem 2 razy bez zabezpieczenia, gdyż od 4 lat nie zaszłam w ciążę, dlatego się niezabezpieczamy. Od 22.07 mam plamienia i ból piersi. Mam pytanie: czy te objawy mogą być związane ze zmianą klimatu (wyjechaliśmy z południa Polski nad morze)?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienie to związane jest ze zmianami hormonalnymi w Pani organiźmie, których przyczyną może być zmiana klimatu. Jeżeli od czterech lat nie może zajść Pani w ciążę, to możliwe, że od dawna dochodzi do niekorzystnych zaburzeń hormonalnych, powodujących niepłodność. Jeżeli takie plamienia pojawiają się u Pani częściej lub nie ma Pani regularnych miesiączek lub zależy Pani na zajściu w ciążę, to polecam udać się do dobrego ginekologa (najlepiej endokrynologa), który zleci odpowiednie badania i zdiagnozuje przyczynę niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie!