Czy plamienie z odstawienia przed terminem jest normalne?

Dzień dobry. Mam pytanie: czy normalny jest okres dwa dni przed skończeniem brania tabletek antykoncepcyjnych? Biorę tabletki już prawie rok, zawsze miałam okres w czasie 7-dniowej przerwy, jednak w tym miesiącu dostałam okres jak jeszcze nie skończyłam brać tabletek. Czy coś jest nie tak? Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź, dziękuję, KASIAA
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zawsze w razie najmniejszych nawet tego typu wątpliwości należy wykonać test ciążowy. Jeśli jego wynik będzie negatywny, radzę powtórzyć go po tygodniu, jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego opakowania tabletek.

Możliwe, że Pani dolegliwość to tzw. krwawienie przełomowe, występujące czasem u kobiet, które od dłuższego czasu przyjmują tabletki hormonalne. Jest to krwawienie śródcykliczne, o trudnym do przewidzenia profilu (trwa różnie długo, charakteryzuje się zmienną obfitością, pojawia się w różnych momentach cyklu). Jeśli krwawienia przełomowe są brdzo uciążliwe, konieczne może być odstawienie lub zmiana tabletek.

Proszę się obserwaować - jeśli wykluczy Pani ciążę, a krwawienie ponownie pojawi się w kolejnych miesiącach, konieczna będzie wizyta u ginekologa. Zbada on Panią, by ocenić, czy nie ma Pani nadżerki, polipa lub mieśniaków macicy, które również mogą wywoływać krwawienia, oraz ewentualnie zmieni tabletki.

Pozdrawiam serdecznie!