Czy plamki oznaczają chorobę?

Moje dziecko ma plamki kawy z mlekiem, więcej niż 6. Czy same plamki świadczą już o chorobie czy potrzebny jest jeszcze jakiś objaw, jeśli tak to jaki? Czy są jakieś statystyki na temat tego, jaki procent osób ma wyłącznie plamki i nic więcej, dowiedziałam się od lekarza, że 90% osób ma plamki, nawet więcej niż 5 i tylko plamki, nie są chore. Czy są jakieś objawy, których nie zobaczę "gołym okiem", a mogą być?

Lek. Paweł Szadkowski

Przyjmuje się, że nieliczne plamy typu cafe au lait (do 5 plam) spotyka się u osób zdrowych, mnogie (powyżej 6) mogą być objawem zespołów genetycznych, najczęściej nerwiakowłókniakowatości typu I lub II. Dla nerwiakowłókniakowatości charakterystyczne są guzki podskórne i guzki Lisha (guzki tęczówki). Najprawdopodobniej Pani dziecko ma po prostu tylko plamy kawy z mlekiem i nie wiążą się one z żadną chorobą, skoro nie ma żadnych objawów. Plamy café-au-lait występują u około 10-15% osób w ogólnej populacji, dlatego przyjmuje się, że wskazaniem do dalszej obserwacji jest stwierdzenie co najmniej 5 plam o średnicy >=5 mm.