Czy płód może zostać zarażony boreliozą?

Czy borrelią b. może się zarazić nienarodzone dziecko? ewentualnie jakie są badania po porodzie dla maluszka?

Lek. Paweł Szadkowski

Do infekcji krętkami z rodzaju Borrelia, które są odpowiedzialne za boreliozę, dochodzi wyłącznie za pośrednictwem zakażonych kleszczy. Krętki Borrelia burgdorferi dostają się do skóry żywiciela wraz ze śliną żerującego kleszcza. Ryzyko zakażenia zwiększa się wraz z czasem żerowania. Teoretycznie jest możliwa droga przezłożyskowa zakażenia, jednak jak dotąd nie opisano ani jednego wiarygodnego przypadku boreliozy wrodzonej. Nie opisano przeniesienia zakażeń za pośrednictwem karmienia piersią ani drogą pokarmową po spożyciu krętków. Nie można także zarazić się boreliozą przez bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem czy zakażonym zwierzęciem.