Czy po 8 tygodniach od współżycia ginekolog może stwierdzić ciążę?

Czy 8 tygodni od współżycia ginekolog - za pomocą badania, a także dopochwowego USG - może stwierdzić bądź też zaprzeczyć ciąży? Uprzejmie proszę i dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tak, po 8 tygodniach byłaby Pani już w 9-10 tygodniu ciąży (licząc od ostatniej miesiączki). W USG ciąża jest zaś możliwa do uwidocznienia zwykle już po 4 tygodniach od pierwszego dnia ostatniej miesiączki - można wtedy zobaczyć pęcherzk ciążowy.

Niemożliwe byłoby natomiast niezauważenie płodu po 9 tygodniach. Po takim czasie, może Pani również całkiem zaufać testom ciążowym.

Pozdrawiam serdecznie!