Czy po jednej cesarce druga ciąża zakończy się tak samo?

Witam! Mam pytanie: 1,5 roku temu urodziłam córkę przez cc, powód to gestoza i zielone wody płodowe - wcześniej miałam podawaną oct i przez 12 godz skurcze co 2 min i zero rozwarcia, kolejnego dnia zrobili mi cc, bo dostałam kolki nerkowej.
Teraz jestem w 10 tyg. ciąży i chcę wiedzieć czy będę mogła rodzić naturalnie, czy czeka mnie druga cesarka? Dodam jeszcze, że córka ważyła 5040 g.
Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Minimalnym czasem, jaki powinno się odczekać z zachodzeniem w ciąże po cięciu cesarskim, jest właśnie 1,5 roku. Po tym czasie istnieje szansa, że rana macicy zagoiła się i jest na tyle mocna, że nie powinno dojść do jej rozejścia się czy pęknięcia podczas porodu siłami natury. Każdorazowo ranę ocenia się jednak w badaniu USG pod koniec ciąży. Tak więc w Pani przypadku istnieje szansa na poród fizjologiczny tym razem. W kwalifikacji do niego ważna będzie też szacowana masa ciała płodu. Masa powyżej 4,5 kg będzie niestety obligowała lekarzy do ukończenia ciąży ponownie przez CC, nawet przy prawidłowo zabliźnionej ranie.
Przebycie dwóch lub więcej cięć cesarskich jest wskazaniem rozwiązania każdej kolejnej ciąży również drogą brzuszną.
Pozdrawiam serdecznie!