Czy po jednej wizycie psychiatra może wydać o człowieku realną opinię?

Zwracam się z zapytaniem do lekarzy psychologów i psychiatrów: czy po jednej wizycie, czy też spotkaniu lekarz psycholog czy psychiatra może wydać o człowieku realną opinie, na której to opinii będą bazowały, np. zakłady pracy, uczelnie, itp. instytucje? Co więcej czy taka opinia ma w ogóle znaczenie w sprawie sądowej, czy jest wiarygodna?

Lekarz w czasie wizyty stwierdza lub nie badane przez siebie zaburzenia. Jeżeli są one ewidentne - wystarcza jedno spotkanie. W niektórych przypadkach konieczne jest wielokrotne badanie przed postawieniem ostatecznej diagnozy. Zaświadczenie wydane po jednorazowym badaniu jest wiarygodne.