Czy po operacji przepukliny rozwodu przełomowego można jeszcze uprawiać wysiłek fizyczny?

Mam pytanie czy po zabiegu-operacji przepukliny rozwodu przełomowego można jeszcze uprawiać wysiłek fizyczny t.j np trening na siłowni z podnoszeniem ciężarów?i ewentualnie po jakim czasie od zabiegu można powrócić do tego typu treningów? czy może jest tak ze już niemożna uprawiać tego typu wysiłków po takim zabiegu? Z góry dziękuję za odpowieć...

Lek. Paweł Szadkowski

We wczesnym etapie pooperacyjnym (nawet do kilku miesięcy) odradzałbym jakikolwiek trening siłowy. W późniejszym okresie można taki trening rozważyć, pamiętając jednak, że ćwiczenia zwiększające ciśnienie wewnątrzbrzuszne mogą zwiększać prawdopodobieństwo nawrotu przepukliny.