Czy po pierwszym razie należy iść do ginekologa?

Mam pytanie, czy po pierwszym razie, musowe jest pójście do ginekologa na rutynowe badanie? A jeśli się tego nie podejmie, to będzie to miało jakieś poważniejsze skutki?

Witam serdecznie!
Wizyta kontrolna po rozpoczęciu współżycia ma na celu dokładne Pani przebadanie. Do tej pory, o ile w ogóle była Pani u ginekologa, badanie wykonywane było przez odbyt. Teraz istnieje możliwość zbadania przez wziernik, przez co badanie jest dokładniejsze i daje całkowity pogląd na Pani stan zdrowia. Po rozpoczęciu współżycia konieczne jest pobranie cytologii. Od tej pory takie badanie będzie Pani miała wykonywane co rok.
Cytologia jest badaniem polegającym na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Regularne wykonywanie badania pozwala wykryć stan przedrakowy we wczesnym jego stadium.
Pozdrawiam

Witam.
Nie trzeba ale warto gdyż kontrola ginekologiczna jest ważnym elementem dbania o swoje zdrowie. Badanie przez pochwę jest łatwiejsze i efektywniejsze, można również wykonać usg transwaginalne. Zachęcam zatem do wizyty.
Pozdrawiam