Czy po terapii sterydowej należy odczekać jakiś czas z zajściem w ciążę?

Witam,
z powodu silnej alergii przez 10 dni leczona byłam sterydem ogólnoustrojowym doustnym (M*** w dawce 32 mg dziennie przez 10 dni). Od dwóch tygodni nie biorę już tego leku ani żadnych innych.
Chciałabym zajść w ciążę i zastanawiam się, czy po przyjmowaniu sterydów systemowych, należy odczekać jakiś określony czas z podjęciem starań o dziecko. Jeśli tak, to jak długo?
Bardzo zależy mi na odpowiedzi.
Z góry serdecznie dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Myślę, że nie ma przeciwwskazań, aby się zacząć starać o dziecko bez zwłoki. Stosowany przez Panią steryd, jeżeli użyty w czasie ciąży, może zwiększyć ryzyko wystąpienia rozszczepu wargi u dziecka.
Z drugiej strony używa się go czasem do walki z porannymi wymiotami w pierwszym trymestrze ciąży, czy podczas cyklu zapłodnienia in vitro. Jednak po dwóch tygodniach nie powinien on już wpływać w żaden sposób na poczynającą się ciążę.
Pozdrawiam serdecznie!