Czy po usunieciu nadżerki (konizacja) mogę zajść w ciążę?

Mam 32 lata, troje dzieci, 4 ciąża obumarła. Przyczyna - niedokrwistość. Mam usuniętą nadżerkę przez konizację. Wynik cytologii 3, wycinkó - nadżerka gruczołowa ze stanem zapalnym. Czy mogę zajść w ciążę i ją spokojnie donosić?

32 LAT ponad rok temu

Lek. Monika Szafarowska

Witam.

Wszystkie zabiegi wykonywane na szyjce macicy mogą prowadzić w przyszłości do problemów związanych z zajściem w ciążę i jej donoszeniem. Konizacja szyjki macicy może prowadzić do tzw. niewydolności cieśniowo-szyjkowej, która jest przyczyną zbyt wczesnego rozwierania się szyjki w okresie ciąży. Trudno z góry przewidywać, czy u danej kobiety pojawią się jakiekolwiek problemy, czy nie, gdyż nie ma na to jednak żadnej reguły.

Pozdrawiam.