Czy po usunięciu nadżerki można być w ciąży?

Witam,
miałam zabieg tzw. usuniecie nadżerki. Ginekolodzy pytali się czy mam zamiar mieć jeszcze dzieci, ja odpowiedziałam że nie, ale obawiam się, że mogę być. Czy po takim zabiegu da się utrzymać ciążę?
Dodam, że pierwszą ciążę przeszłam bez komplikacji. ale za to drugą miałam problemy, była duża nadżerka, częste problemy z pęcherzem i w 31 tygodniu zaczęłam krwawić leżałam miesiąc na podtrzymaniu i urodziłam w 37 tygodni.
Bardzo proszę mi opisać, co się wiąże z takim zabiegiem i w takiej sytuacji?
Dziękuje z góry.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani dopytać swoich lekarzy, dlaczego pytali o chęć posiadania jeszcze dzieci, proponując zabieg usunięcia nadżerki. Zabieg ten jest przeciwwskazany u kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły, ze względu na możliwe wystąpienie problemów z rozwieraniem szyjki macicy podczas porodu. Pani ma już jednak dziecko. Jeśli urodziła je Pani siłami natury, to elektrokoagulacja nie powinna spowodować utrudnień przy ewentualnym porodzie.

Pozdrawiam serdecznie!