Czy po usunięciu tarczycy należy wykonywać kontrolne USG?

Witam, czy po calkowitym wycieciu tarczycy trzeba co roku robic usg aby zobaczyc czy nie odrasta i jest w porządku?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Generalnie nie ma wskazań, by po takim zabiegu co roku powtarzać USG. Wszystko zależy jednak od szczegółowych danych klinicznych.

Szanowna Pani,
wskazania do badania USG zależą od typu operacji tarczycy oraz rozpoznania pooperacyjnego. Operacja całkowitego usunięcia tarczycy polega na usunięciu narządu w całości, więc z reguły nie ma wskazań do tego badania, oczywiście jeśli nie była to operacja onkologiczna. O konieczności badania decyduje zawsze lekarz prowadzący pacjenta.
Pozdrawiam
dr R.Anielski

Witam Panią,

Dalsze postępowanie zależy od powodu z jakiego usunięto gruczoł. Jeśli przyczyną tyreoidektomii (całkowite usunięcie tarczycy) była zmiana o charakterze złośliwym, to regularne wykonywanie kontrolnych usg tarczycy jest jak najbardziej wskazane.

Pozdrawiam

Marek Derkacz