Czy po usuwaniu ósemki można jeść nabiał?

Witam. 3 dni temu miałam usuwaną prawą dolną ósemke. Niestety nie dostalam od lekarza żadnych zaleceń, a bylam w takim szoku oraz z wacikem w buzi, że nie dopytam. Teraz czytam różne fora i na kazdym jest napisane co innego. Stąd moje pytania: Czy mogę jeść nabiał? Czy jesli mam szwy rozpuszczelne może powstac suchy zębdòł? Czy mogę pić przez słomkę, jak do tej pory robilam? Po jakim czasie ustepuje szczekoscisk i czy próbować otwierać buzię na siłę? Z gory dziękuję za odpowiedz, Pozdrawiam.

Nie ma ograniczeń co do rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli nie da się pic normalnie można przez słomkę. Suchy zębodół może powstać niezależnie od rodzaju nici. Warunkiem prawidłowego gojenia jest szczelne zeszycie rany a takiego nie można zagwarantować przy zębie mądrości. Szczękościsk ustępuje zazwyczaj po 3-4 dniach w zależności od trudności ekstrakcji. Po tym czasie można ćwiczyć otwieranie. Ze wszystkimi innymi pytaniami proponuję udać się do wykonującego ten zabieg dentysty. Pozdrawiam

Nie ma przeciwwskazań co do tego typu produktów spożywczych, jeśli są w formie miękkiej lub płynnej. Na początku najlepiej stosować płynną dietę np. zupy, soki, koktajle, ale napoje proszę pić normalnie, nie przez słomkę, ponieważ zasysanie powietrza podczas jej użycia może spowodować ryzyko komplikacji. Następnie można wprowadzić produkty o miękkiej konsystencji i o letniej temperaturze typu makaron, kaszki, ryż, jajecznica. Dzięki temu unikamy utraty skrzepu, który wytworzył się z krwi, podrażnień, a okolica poekstrakcyjna regeneruje się szybciej. Rodzaj szwów nie ma wpływu na powstanie suchego zębodołu. Co do szczękościsku, to w pierwszych dniach proszę otwierać usta ostrożnie, absolutnie nie „na siłę”. Po kilku dniach, opór powinien on ustąpić.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl