Czy po wyłyżeczkowaniu szyjki macicy będę miała trudności z zajściem w ciążę?

Witam,
miałam wyłyżeczkowanie szyjki macicy z powodu poronienia w 10 tyg. ciąży, staramy się z mężem już od 5 miesięcy o dzidziusia i nie ma efektów, czy przez to wyłyżeczkowanie mogę mieć trudności z zajściem w ciążę, a może jest mi trudniej, ponieważ zawsze po stosunku z mężem wypływa ze mnie sperma. Czy to przez to jest mi trudniej? A może to, że palę papierosy, czy to też ma jakiś wpływ?

Lek. Karolina Dębska

Witam!
Palenie tytoniu obniża płodność, a także szkodzi poważnie istniejącej już ciąży. Może powodować wewnątrzmaciczne opóźnienie wzrastania oraz uszkodzenie łożyska. U kobiet starających się o dziecko palenie jest niezalecane.
Zabieg wyłyżeczkowania zwykle nie powoduje problemów z zajściem w kolejne ciąże. Mogą jednak być przyczyną zrostów, będących wynikiem uszkodzenia warstwy podstawnej błony śluzowej macicy. Zrosty te utrudniają zajście w ciążę, bywają przyczyną bólu i skąpych miesiączek.
Udowodniono, że największy odsetek ciąż występuje wśród par, które współżyją ze sobą spontanicznie, średnio 2-3 razy w tygodniu, niezależnie od fazy cyklu.
Pozdrawiam