Czy po wytrysku na brzuch można zajść w ciążę?

czy przy nie pełnym stosunku mogło dojść do zapłodnienia? sperma była na brzuchu a dziewczyna od razu wytarła i umyła się. I do tego słyszałem o preejakulacji. Jaka w tym prawda, że jest w niej sperma i.. czy jest szansa, że jest w ciąży przez to i jak duża. Dziękuję z góry za odpowiedź

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Nie ma takiej możliwości, by Pana partnerka zaszła w ciążę jeśli nasienie znalazło się tylko na jej brzuchu. Jeśli jednak wcześniej doszło do penetracji bez zabezpieczenia, ciąża jest jak najbardziej prawdopodobna.

Milena Lubowicz

Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną, gdyż właśnie w preejakulacie znajdują się plemniki. Nie jest ich dużo, ale szansa na ciążę jest. Nie jest duża, ale nie można tego wykluczyć.
Pozdrawiam

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Jeżeli sperma znajduje się poza układem rozrodczym kobiety (np. na brzuchu), nie ma ryzyka ciąży. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli stosunek płciowy kończy się wytryskiem poza układem rozrodczym kobiety, to wydzielina, która wydobywa się przed wystąpieniem wytrysku, czyli tzw. preejakulat może zawierać plemniki - dlatego też taki stosunek płciowy stwarza ryzyko zajścia w ciążę. W opisanej sytuacji zalecam wykonanie testu ciążowego - najbardziej wiarygodny wynik można uzyskać po ok. 14 dniach od stosunku. Pozdrawiam.