czy pobranie wycinków z szyjki macicy jest bezpieczne w czasie ciąży?

jestem w 15 tygodniu. jakie choroby może wykazać badanie histopatologiczne, skoro wiem, że robi się je tylko jeśli podejrzewamy raka a u mnie cytologia tego nie wykazała?w styczniu miałam robioną cytologię wyszła 1, potem w lutym pani dr powiedziala, że mam podejrzenie o endometriozę, zlecila wykonanie usg.usg nie wykazalo żadnych zmian, żadnych torbieli i pani dr stwierdzila,że wszystko jest w porządku.w kwietniu zaszłam w ciążę badało mnie kilku różnych lekarzy nikt nie stwierdzil nic złego.Potem trafiłam wreszcie do lekarza,któremu powierzyłam prowadzenie swojej ciąży.

Pan wykonał cytologię wyszedł stan zapalny,obraz rozmazu zamazany,ale dopuszczony do oceny,Pan dr stwierdził że widzi u mnie małą endometriozę zlecił badanie kolposkopii.Na badani pani dr stwierdzila ,że mam nadżerkę po chwili jednak stwierdziła że własciwie to nie wie co to jest dokładnie i powiedziała, że powinnam mieć badanie histopatologiczne.Błagam o szybką odpowiedz bo zupełnie nie wiem co mam z tym robić.pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Endometrioza szyjki macicy może być rozpoznana w badaniu kolposkopowym lub, jeśli obraz nie jest jasny, w badaniu histopatologicznym. Wykonuje się je w krótkim znieczuleniu ogólnym, dożylnym. W ciąży staramy się unikać zarówno znieczulenia ogólnego, jak i inwazyjnych manipulacji na szyjce macicy. Pobranie wycinków miałoby u Pani wykazać endometriozę szyjki, nie ma natomiast podejrzenia raka, ponieważ wyniki badań cytologicznych były w normie (w przypadku podejrzenia raka, badanie byłoby bezwzględnie wskazane). Dlatego prawdopodobnie może Pani poczekać do porodu, szczególnie jeśli nie ma Pani uciążliwych objawów endometriozy szyjki (krwawienia, szczególnie podczas stosunku).