Czy podane objawy mogą świadczyć o przewlekłym zapaleniu zatok?
Witam, czy objawy wskazują na przewlekłe zapalenie zatok, ciągle infekcje, stany podgoraczkowe, splywajaca wydzielina po ściance gardla, czerwone gardlo, lekki katar. W ciągu 10 msc chorowalam juz 5 krotnie na zatoki z zapaleniem oskrzeli. Dostałam skierowanie do laryngologa I rtg zatok jednak zdjęcie nic nie wykazało, laryngolog twierdzi e to alergia, badania wykluczyły alergie wynik negatywny. Bardzo prosiłbym o informacje co można jeszcze zrobić? .

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Przewlekłe zapalenie zatok można rozpoznać w przypadku nagłego wystąpienia dwóch lub więcej z następujących objawów: 1) niedrożność/zatkanie/przekrwienie nosa; 2) wydzielina z nosa (przedni/tylny katar); 3) ból twarzy/rozpieranie; 4) osłabienie lub utrata węchu. Czas trwania ww. objawów obejmuje okres ≥12 tygodni. Konieczne do rozpoznania jest występowanie jednego z dwóch objawów: niedrożność/zatkanie/przekrwienie nosa lub wydzielina z nosa (przedni/tylny katar). Alergia nie tłumaczy stanów podgorączkowych. Pani objawy mogą wynikać z nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Konieczne jest poszerzenie wywiadu oraz badanie.