Czy podane okoliczności wskazują na ciążę pozamaciczną?

Dzień dobry!
Bardzo proszę o pomoc. Ostatnią miesiączkę dostałam 11.11, zrobiłam 2 testy ciążowe - wyszły pozytywnie. Gdy poszłam do Pani ginekolog – 15.12, zrobiono mi USG, okazało się, że jeszcze nic nie widać. Dowiedziałam się, że to może być ciąża pozamaciczna. Pani poleciła mi brać L*** przez 5 dni, ale nadal nie dostałam miesiączki. 21.12 zrobiła badanie krwi na obecność HCG, wyszło mi 663.8 mIU/ml.
Bardzo proszę o pomoc, bo słyszałam, że nie warto na razie robić kolejnego USG, nie wiem co robić, stresuję się. Czy to normalne, że 15. jeszcze nie było nic widać na USG?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Zwykle oczekujemy zobaczyć pęcherzyk ciążowy w macicy w czwartym tygodniu ciąży (czyli po czterech tygodniach od daty ostatniej miesiączki lub dwa tygodnie od daty zapłodnienia). Czasem jednak jego pojawienie się przypada na koniec piątego tygodnia, jeśli dopiero wtedy poziom beta HCG osiąga 1500 mIU/ml. Dlatego brak pęcherzyka na tym etapie nie oznacza jeszcze ciąży pozamacicznej, choć wolelibyśmy go już widzieć.
Myślę, że warto wykonać kolejne USG w tydzień po poprzednim. Jeśli wiąże się to z kosztami dla Pani, których wolałaby Pani uniknąć, proszę zbadać poziom beta HCG i udać się na USG dopiero, gdy osiągnie 1500 mIU/ml. Najczęściej wtedy udaje się już zobrazować pęcherzyk w macicy, o ile jest tam zagnieżdżony. Ewentualny spadek poziomu beta HCG będzie świadczył o wczesnym poronieniu.
Pozdrawiam serdecznie oraz życzę zdrowej i szczęśliwej ciąży!