Czy podanie dwóch dawek szczepionki w krótkim czasie jest szkodliwe?

Witam. Czy podanie dwóch dawek szczepionki (świnka, odra, różyczka) w bardzo krótkim czasie (różnica podania 5 m-cy) jest bardzo szkodliwa? Jakie mogą być skutki uboczne, konsekwencje?? Dziecko w wieku 2 lat zostało zaszczepione dwa razy, ponieważ moja przyjaciółka przeprowadziła się do Szwecji i ze względu na słabą znajomość języka szwedzkiego, nie została odpowiednio poinformowana.. Sylwia P.

Małgorzata Panek

Wykonanie drugiej dawki po zbyt krótkim odstępie czasu od pierwszej powoduje, że dawka ta jest nieskuteczna i musi być ponowiona w odpowiednim odstępie czasu od tej podanej nieprawidłowo. Istotne byłoby odnotowanie tego faktu w dokumentacji medycznej.
Znajoma powinna okazać lekarzowi książeczkę szczepień dziecka, gdyż nazwy szczepionek są międzynarodowe.
Pozdrawiam