Czy podczas pierwszego razu można mocno krwawić?

Ostatnio pierwszy raz współżyłam z chłopakiem i było to 4 dni przed miesiączką. Zabezpieczyliśmy się prezerwatywą. Gdy przebił błonę dziewicząm zaczęłam krwawić. Krwawienie to było dosyć obfite i trwało 2 dni. Czy mógł to już być okres? Powinnam dostać go 2 dni temu, a wszystkie oznaki przed okresem występują( lekki ból piersi, lekki trądzik). Mój cykl trwa 27 dni. Czy mam się czym martwić?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!
Przy pierwszym stosunku dochodzi do lekkiego krwawienia spowodowanego krwawieniem ze strzępków błony dziewiczej, jednak rzadko trwa ono aż dwa dni. Objawy zbliżającej się miesiączki wskazują, że to jednak nie było krwawienie miesięczne, zapewne ono niedługo nadejdzie. Stosunek 4 dni przed terminem miesiączki odbył się w dni niepłodne (zazwyczaj są to ostatnie 13 dni przed miesiączką), więc prawdopodobieństwo, że zaszła Pani w ciąże jest nikłe, zwłaszcza że stosunek był z zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy. Przesunięcia miesiączki o kilka dni są zjawiskiem normalnym, zwłaszcza w młodym wieku. Wpływ na to mają stres, infekcje i inne czynniki zewnętrzne. Polecam uzbroić się w cierpliwość, w ciągu kilku najbliższych dni powinno nastąpić krwawienie. Jeśli nie nastąpi można wykonać test ciążowy z moczu (najlepiej w 10 dniu po stosunku). Odnośnie pierwszego stosunku płciowego, zalecane jest, aby nie współżyć przez około dwa tygodnie, po to aby powstałe rany się zdążyły zagoić. Ważne jest też, by zgłosić się na badanie do ginekologa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.