Czy podczas profilaktyki powinno się badać poziom insuliny?

Zastanawia mnie dlaczego badanie insuliny nie jest podstawowym badaniem, tylko glukoza. Przeciez jako pierwsze pojawiaja sie problemy wlasnie z insulina, dopiero pozniej z glukoza we krwi... Czy mam racje, ze lepiej jest zawsze badac glukoze razem z insulina jesli chodzi o profilaktyczne badania?

Lek. Bartosz Domagała

Poziom insuliny mówi nam tylko o tym jaki był jej wyrzut w danym momencie. Poziom glukozy mówi nam już jak działa cały układ metabolizmu glukozy. Jeśli już mówimy o insulinie - przydatne jest jej badanie razem z glukoza celem wyznaczenia wskaźnika insulinoopornosci homa- wtedy oznaczanie insuliny ma sens i mówi nam o zaawansowaniu problemów z gospodarką węglowodanową