Czy podczas przyjmowania tabletek wydziela się śluz jak w normalnych cyklach?

Witam. Czy podczas przyjmowania leków hormonalnych leczących trądzik, mających także działanie antykoncepcyjne, wydziela się śluz, taki sam jak w normalnym cyklu (kiedy nie stosuje się pigułek antykoncepcyjnych)?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W czasie normalnego cyklu miesiączkowego występuje kilka faz, z których każda charakteryzuje się nieco innym rodzajem wydzieliny w pochwie. Najbardziej charakterystyczny jest tu śluz towarzyszący dniom płodnym - przejrzysty, ciągnący się i najobfitszy. Natomiast po owulacji występuje zwykel białawy śluz, mniej obfity niż ten w okresie płodnym.

W czasie brania tabletek organizm jest sztucznie wprowadzony w stan podobny do ciąży, gdzie nie ma poszczególnych faz cyklu miesiączkowego, a w szczególności dni płodnych, nie występują też towarzyszące tym częściom cyklu wydzieliny pochwowe. Nawiasem mówiąc, kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną miewają również problemy z odpowiednim poziomem naturalnego nawilżenia pochwy w czasie stosunku, co zmusza do używania sztucznych lubrykatów.

Pozdrawiam serdecznie!