Czy podwiązać jajowody ze względu na cukrzycę?

W poprzedniej ciąży - 5,5 roku temu miałam cukrzycę ciążową, ale nie musiałam brać insuliny, natomiast w tej ciąży muszę brać. Lekarze, tu w Niemczech (mieszkam), proponują mi podwiązanie jajowodów, tłumacząc to, że jestem w grupie ryzyka, bo trzecia cesarka i cukrzyca ciążowa.
Nie wiem, co mam wybrać, bo boję się, że mogę potem źle się czuć lub mieć kłopoty z hormonami lub okresem, czytałam na forum różne opinie.
Proszę o przybliżenie mi bardziej tego tematu i jakie mogę mieć powikłania?
Dziękuję,
Iwona

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Podwiązanie jajowodów jest, podobnie jak każda inna operacja, obarczone ryzykiem powikłań. Może Pani przeczytać o tym w artykule w naszym serwisie. Decyzja należy tylko do Pani.
Proszę pamiętać jednak, że zabieg bardzo trudno jest odwrócić. Takie trwałe ubezpłodnienie jest poważnym okaleczeniem organizmu. Gdyby zechciała Pani kiedykolwiek jeszcze mieć dzieci, a nie da się wykluczyć takiej możliwości, to prawie na 100 proc. nie będzie to już możliwe.
Pani obciążenia w postaci 3 cięć cesarskich oraz cukrzycy ciążowej nie wydają się natomiast aż tak poważne. Powinna Pani omówić tę kwestię również ze swoim ginekologiem.
Pozdrawiam serdecznie!