Czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne?

witam chciałabym się dowiedzieć czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne cztery lata temu kiedy urodziłam córkę lekarz zaproponował mi podwiązanie jajowodów myślałam wtedy że nie będe chciała mieć dzieci to się zmieniło mam innego partnera i pragniemy mieć wspólne dziecko czy to możliwe i gdzie można to zrobić.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Podwiązanie jajowodów jest metodą trwałą i nieodwracalną. Podejmowane są próby przywracania drożności jajowodów, jednak są to zabiegi bardzo trudne i kosztowne, niedające pewności powodzenia.

Takie zabiegi są wykonywane i można z powrotem odtworzyć ciągłość jajowodów. Trzeba w tej sprawie udać się na bezpośrednią konsulatcję do ginekologa, który wyjaśni w jaki sposób to się robi i gdzie (to zależy od techniki jaka została zastosowana celem podwiązania jajników). Takie zabiegi są wykonywane w warunkach szpitalnych.