Czy podwójna macica uniemożliwi zajście w ciążę?

Witam,
mam 34 lata, prawie 35. Z uwagi, iż dotychczasowe starania o dziecko nie przynosiły rezultatu, zgłosiliśmy się z mężem do lekarza. Najpierw stwierdzono macicę dwurożną z przegrodą. Jednak po badaniu HSG stwierdzono, iż niestety mam dwie macice i na dodatek niedrożne jajowody. Te informacje załamały mnie.
Czy taka diagnoza jest już wyrokiem, że nie będziemy mogli mieć dzieci? Co można jeszcze zrobić (tym bardziej że wiek nie daje nam szans na lata prób)? Jak duże jest niebezpieczeństwo ciąży pozamacicznej czy utraty ciąży, jeżeli nawet uda się zapłodnienie?
Pozdrawiam,
Kami35

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Sama podwójna macica może, ale nie musi oznaczać potencjalnych problemów w ciąży. Nie powinna stanowić przeszkody w zajściu w ciążę, ale może powodować zwiększone ryzyko powikłań w ciąży, głównie ronienia. Często kobiety o takim samym stopniu zmian macicy posiadają zupełnie inne doświadczenia w ciąży.
Jedne donoszą zdrowe ciąże bez problemu, a inne narażone są na powtarzające się poronienia. Czasem też, gdy jedna z macic jest gorzej rozwinięta, ciąża w niej zagnieżdżona narażona będzie na komplikacje, podczas gdy zagnieżdżona w sąsiedniej macicy nie miałaby problemów. Reasumując, podwójna macica nie musi oznaczać zmniejszonych szans na sukces reprodukcyjny, ale z pewnością go nie ułatwi.
Niedrożne jajowody są poważnym problemem przy próbie zajścia w ciąże. Teoretycznie plemniki nie mają dostępu do jajeczka i zapłodnienie nie jest możliwe. Jeśli już plemniki dotrą do jajeczka, to istnieje wysokie ryzyko ciąży pozamacicznej, gdy zarodek nie jest w stanie zejść do macicy.
Powinna przedyskutować Pani ze swoim lekarzem możliwe strategie starania się o dziecko. Można spróbować udrożnienia jajowodów, jeśli to możliwe i naturalnych prób poczęcia lub od razu zdecydować się na IVF. W Pani wieku rzeczywiście nie ma na co już czekać, jeśli pragnie Pani dziecka, to należy zacząć energicznie działać w tym kierunku.
Pozdrawiam serdecznie!