Czy polip w żołądku oznacza raka?

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyników: mężczyzna, lat 33, miał wykonywaną gastroskopię z powodu pobolewania żołądka. Wynik: Przełyk bz. Linia Z na wysokości wpustu o regularnym przebiegu. Wpust w inwersji nieszczelny. Żołądek podatny na rozdymanie. W dnie ok. 4 mm polip usunięty podczas biopsji. W trzonie na krzywiznie większej kolejny ok. 2 mm polip usunięty. Poza tym, trzon bz, Antrum, odźwiernik, opuszka, część zaopuszkowa dwunastnicy bz. Czy te polipy to może być rak żołądka lub coś w tym rodzaju? Wyniki dopiero w połowie marca i bardzo się martwimy. Dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Polip jest to guzowaty twór patologiczny wyrastający z błon śluzowych wysłanych nabłonkiem gruczołowym, często mnogi (polipowatość). Polip jest pojęciem makroskopowym, odnoszącym się do rozrostów łagodnych błon śluzowych. W typowej postaci ma on kształt maczugowaty, składa się z cienkiej szypuły, zawierającej wiązkę naczyń odżywiających oraz kulistego, miękkiego zgrubienia. Obecnie pojęcie to jest używane także jako określenie makroskopowe niektórych nowotworów łagodnych (gruczolaków polipowatych – łac. adenoma polyposum), jak również zaburzeń rozwojowych mających kształt polipa. W tym przypadku wykryte podczas badania zmiany zostały usunięte już podczas badania. Jest to rutynowe postępowanie przy tego typu zmianach. Usuwa się je ze względu na fakt, iż mogą (ale nie muszą) one przechodzić z czasem w zmianę złośliwą.

Polipy najczęściej nie dają żadnych dolegliwości, a przyczyna ich powstawania pozostaje nieznana. Dokładną diagnozę można postawić dopiero po analizie wyniku z badania histopatologicznego, czyli dopiero w połowie marca. Nie mniej jednak chciałbym uspokoić Pani obawy, ponieważ polipy są bardzo częstym zaburzeniem diagnozowanym w błonach śluzowych całego przewodu pokarmowego.