Czy ponowne szczepienie przeciw różyczce i odrze może mieć negatywne skutki?

Witam, Przygotowuję się do zajścia w ciążę. Nie chorowałam na różyczkę. Wczoraj dostałam szczepionkę skojarzoną priorix.. Po szczepieniu okazało się, że w szkole podstawowej byłam już szczepiona na różyczkę i odrę. Czy moje wczorajsze przyjęcie szczepionki może mieć jakieś negatywne skutki? Czy ponowne szczepienie przeciw różyczce i odrze może nieść jakieś powikłania? Bardzo proszę o odpowiedź

Mikołaj Cyganok

Witam! Każda szczepionka jest obarczona ryzykiem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ponieważ Pani układ odpornościowy został już z immunizowany przeciwko wirusom różyczki, odry i świnki, można spodziewać się wzmożonej reakcji odpornościowej organizmu na szczepienie, a co za tym idzie możliwości wystąpienia takich objawów jak: zwiększona bolesność w miejscu podania szczepionki, stanu podgorączkowego. Proszę obserwować swoją reakcję i w razie wystąpienia niepokojących objawów, zgłosić się do lekarza rodzinnego. Sugeruję również skonsultować się z ginekologiem.