Czy poród jest bardzo bolesny?

Czy poród boli, proszę o długą i zrozumiałą odpowiedź.

Witam.

Temat bólu porodowego jest tzw' tematem rzeką' ponieważ każda Rodząca odczuwa go inaczej. Istnieją dwa typy bólu porodowego:
- bóle występujące wyłącznie w okolicy podbrzusza
- bóle występujące nie tylko w podbrzuszu ale i w okolicy krzyżowej kręgosłupa
Subiektywnie te drugie odczuwane są jako bardziej uciążliwe. Ból porodowy pojawia się w sposób regularny co powodowane jest przez kurczącą się macicę mającą za zadanie 'wypchnięcie' dziecka przez kanał rodny. Tak naprawdę każda Rodząca ma inny próg bólowy więc trudno określić jednoznacznie stopień odczuwalności skurczów. Mogę tylko odpowiedzieć krótko na Pani pytanie: tak, poród boli.

Pozdrawiam.