Czy poród jest bolesny?

czy poród boli?jak mocno i do czego mozna porównac?zawsze miałam bolesne miesiaczki i boje sie.czy naciecie krocza boli?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak poród boli. Ból jest subiektywnym odczuciem i każda pacjentka inaczej opisuje bóle porodowe. Niestety nie da się wcześniej przewidzieć czy poród będzie ciężki i jak długo będzie trwał, a co za tym idzie czy będzie bardzo bolesny. Ból porodowy jest nieporównywalny z żadnym innym typem bólu. Nacięcie krocza wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym - nie boli. Jednak w dobie po porodowej i kolejnych zszyte krocze powoduje dyskomfort. W większości szpitali położniczych w Polsce możliwe jest poproszenie o znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej powoduje ono zwolnienie akcji porodowej, a co za tym idzie wydłużenie czasu porodu.

Poród wiąże się z uciskającym partym bólem. Możemy go porównać do bólu miesiączkowego połączonego z silnym zatwardzeniem. Nacięcie jest wykonywane na szczycie skurczu, więc zaabsorbowane parciem kobiety nawet go nie odczuwają. Pozdrawiam ciepło.