Czy powiększenie piersi i przybranie na wadze może być spowodowane stosowaniem pierścieni antykoncepcyjnych?

Witam, Od ponad pół roku stosuje pierścienie Nuvaring. Dawniej stosowałam tabletki antykoncepcyjne jednakze po kilku latach stosowania zaczęłam odczuwać skutki uboczne stąd też zmiana metody antykoncepcji. Od jakiegoś czasu zauważyłam powiększenie piersi oraz lekkie, stopniowe nabieranie wagi mimo aktywności fizycznej oraz diety. Czy możliwe iż jest to spowodowane stosowaniem pierścieni? W najbliższym czasie mam je odstawić czy jest szansa iż wtedy przy dalszej diecie i aktywności fizycznej moja waga i wymiary wrócą do tych z początku stosowania pierścieni?

Lek. Paweł Szadkowski

Stosowanie leków hormonalnych, w tym tabletek i pierścieni antykoncepcyjnych, u niektórych kobiet wpływa na powiększenie się piersi i wzrost wagi. Natomiast nie dam Pani stuprocentowej pewności, że po ostawianiu antykoncepcji waga spadnie. Może przyczyną jest zmiana diety, albo też spowolnienie metabolizmu.