Czy powiększenie płata tarczycy może być groźne?
Dzień dobry! Pół roku temu zauważyłem lekkie powiększenie po prawej stronie gardła i udałem się z tym do laryngologa. On natomiast stwierdził, że to tarczyca i jest lekkie zgrubienie po prawej stronie. Zostałem wysłany na USG. Podczas USG dowiedziałem się, że wszystko jest ok i nie ma żadnych zmian ogniskowych. Natomiast lekarz potwierdził, że prawy płat tarczycy jest lekko powiększony (25x29x46 obj 17ml), lecz nie powinienem się tym przejmować i gdyby się nie zmieniało to wtedy powinienem się zgłosić znowu. Dla przykładu lewy płat 23x26x46 obj 15ml. Po pół roku mam takie same odczucia i często mam wrażenie że czuję coś od strony prawego płata podczas przełykania. Jest się czym martwić czy raczej nie powinienem się niczego obawiać? Czy powinienem się gdzieś z tym zgłosić? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Bardzo dobrze, że wykonano już u Pana pewną diagnostykę w przypadku występowania niepokojących objawów.
Jednakże ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz ocenie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.
Aby uzyskać precyzyjny obraz tarczycy, należałoby rozszerzyć diagnostykę o pełną morfologię, CRP, a także oznaczenie TSH, Ft3, Ft4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO i anty- Tg.
Biorąc pod uwagę wskazany wynik badania obrazowego tarczycy, można by stwierdzić, że jeden płac został nieznacznie powiększony. Należy jednak podkreślić, że taka wielkość nie powinna być istotna w odczuwanych przez Pana dolegliwościach. W razie wszelkich wątpliwości można rozważyć wykonanie tomografii komputerowej szyi. Takie badanie ukaże dokładniejszy obraz badanego obszaru.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami:
https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszona-tarczyca-objawy-rodzaje-wielkosc