Czy powiększenie prawego przedsionka jest groźne?

Witam. Mam 21 lat, dziś robiłam badanie ekg, które wykazało powiększenie prawego przedsionka serca. Dostałam skierowanie do kardiologa. Dodam że biorę tabletki antykoncepcyjne Y*** i od dłuższego czasu odczuwam ból w klatce piersiowej, czasami promieniujący do lewego ramienia. Chciałabym się dowiedzieć czym to grozi? Czy koniecznie muszę odstawić tabletki?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Powiększenie prawego przedsionka nie jest chorobą samą w sobie, natomiast konsekwencją jakiejś nieprawidłowości. Aby móc rozmawiać o rokowaniu i dalszych zaleceniach, należy poznać tą pierwotną przyczynę. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy u Pani wykonać badanie echokardiograficzne serca (czyli usg serca). Wśród częstszych przyczyn powiększonego prawego przedsionka jest ubytek przegrody międzyprzedsionkowej - najczęstsza wada serca, generalnie najmniej groźna i nie w każdym przypadku wymagająca leczenia. Właśnie echo serca dało by wstępnie odpowiedź, czy jest jakaś wada strukturalna lub czynnościowa serca.

Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo większego ryzyka incydentów zatorowych, tabletki antykoncepcyjne należy odstawić. Dlatego należy się skonsultować w tej sprawie z Pani lekarzem prowadzącym.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!