Czy powiększone węzły chłonne mogą pojawić się na tle nerwicowym, jako zaburzenie somatyczne?

Witam. Czy powiększone węzły chłonne (pod żuchwą i pod pachą) mogą pojawić się na tle nerwicowym, jako zaburzenie somatyczne? Do niedawna obawiałem się infekcji wirusem HIV, i myślałem, że w taki sposób mogę przechodzić ostrą chorobę retrowirusową. Test w kierunku HIV dał wynik ujemny. Czy możliwe jest powiększenie węzłów pod wpływem silnego stresu? Czy powinienem udać się z tym do onkolaoga, czy raczej do psychoterapeuty? Czy wiadomo o podobnych objawach spowodowanych zaburzeniami somatycznymi?

Na początek warto skorzysta c z pomocy internisty. W takich przypadkach należy zrobić badania i najpierw wykluczyć choroby somatyczne. Jeśli wyniki badań będą dobre, nie wskazujące na żadna chorobę, będzie to oznaczało zaburzenia nerwicowe (lękowe), a wówczas należy udać się do psychologa, psychoterapeuty i rozpocząć psychoterapię, która pozwoli poradzić sobie z objawami i zapobiec ich nawrotom w przyszłości.