Czy powinienem się odchudzać?

Mam 13 lat, 170 cm wzrostu i ważę 53 kg. Czy powinienem się odchudzać? I nie wiem, ile jeszcze urosnę, bo moja mama ma 168 cm, tata 165 cm, i brat 179 cm. W ciągu ostatnich paru miesięcy urosłem ok. 10-15 cm i nie wiem, czy będę wyższy od swojego brata. Wszyscy mówią, że już teraz jest wieżą, ale chciałbym wiedzieć, czy ten proces szybkiego wzrostu już się u mnie zakończył i czy będę wyższy niż mój brat?
13 LAT ponad rok temu

Witam,
zdecydowanie nie powinieneś się odchudzać, jest to w Twoim przypadku wręcz niewskazane.
Faza wzrastania jest ciągle przed Tobą, niestety nie jestem w stanie powiedzieć, ile dokładnie będziesz mierzył, gdyż jest to sprawą indywidualną, zależną od czynnika genetycznego (tego, jak wysocy byli Twoi przodkowie), odżywiania, stanu zdrowia oraz wielu innych.
Głowa do góry, nie martw się niepotrzebne, tylko zdrowo odżywiaj i regularnie ruszaj.

Pozdrawiam