Czy powinienem skonsultować ten stan po upadku z lekarzem?

Witam, 2 miesiące temu uległem upadkowi z wysokości. Szczęśliwie upadłem na jeden pośladek. Od razu po upadku pojawił się bardzo duży siniak. Po kilku tygodniach stosowania maści arnikowej wchłonął się. Jednak dalej pozostała całkiem spora opuchlizna. Nie jest ona w żaden sposób bolesna i nie sprawia dyskomfortu. Czy powinienem skonsultować to już z lekarzem? Czy jeszcze trochę poczekać aż organizm sam sobie z nią poradzi?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Od Pana wypadku minęło już trochę czasu, dlatego nie zaszkodzi, aby udać się z tym problemem do lekarza. Tak długo utrzymująca się opuchlizna jest zastanawiająca i dlatego tym bardziej warto skonsultować ją ze specjalistą. Z pytania wynika, że nie odczuwa Pan większego dyskomfortu czy bólu, bez badań nie można jednak określić, czy to tylko wynik stłuczenia czy doszło do poważniejszego urazu.

Być może lekarz zleci dodatkową diagnostykę, aby sprawdzić, czy upadek spowodował jakieś dodatkowe uszkodzenia. Do czasu wizyty u lekarza proszę zachować ostrożność i nie narażać zbytnio tego miejsca, np. przyjmując pozycję siedzącą przez dłuższy czas. Lepiej również unikać stosowania różnych preparatów na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Dopiero specjalista będzie mógł określić, jakie leczenie wdrożyć w tym przypadku. Jeżeli zacznie odczuwać Pan ból, można posiłkować się ewentualnie środkami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty.

Zachęcamy dodatkowo do przeczytania artykułu na temat stłuczeń na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/stluczenia

Warto również przeczytać odpowiedzi ekspertów portalu na pytania z podobnego obszaru tematycznego zadane przez innych użytkowników serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stluczenie-posladka-a-wglebienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stluczenie-kosci-ogonowej-i-posladkow-po-upadku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.