Czy powinienem zachować odstęp czasowy?

Czy mogę przyjmować Ashwagandha Swanson z tabletkami Orlifique? Czy powinnam zachować odstęp czasowy? Czy tabletki nie będą ze sobą kolidować?
KOBIETA, 25 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry.

Odpowiadając na pytanie ashwagandha jest to roślina adaptogenna wpływająca na organizm człowieka szeroko i wielokierunkowo.

Jako, że spora część ziół i innych roślin leczniczych obniża skuteczność antykoncepcji, nie łącząc się z tego typu środkami w sposób pożądany, wiele ludzi ma wątpliwości, czy żeń-szeń indyjski znajduje się w tej grupie, czy może stanowi wyjątek.

Nie istnieją badania naukowe, które wskazywałyby na negatywne oddziaływanie ashwagandhy i środków antykoncepcyjnych na siebie nawzajem.

Według aktualnie dostępnych informacji, żadna spośród substancji znajdujących się w korzeniu witanii ospałej nie powinna obniżać skuteczności środków antykoncepcyjnych, takich jak tabletki doustne, plastry przezskórne, wkładki wewnątrzmaciczne czy krążki dopochwowe.

Jednak, aby mieć stuprocentową pewność, iż uzyskamy najwyższy poziom ochrony, powinniśmy zachować odpowiedni czas, minimalnie cztery godziny przerwy, pomiędzy przyjmowaniem suplementów diety z żeń-szeniem a stosowaniem antykoncepcji.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk