Czy powinienem zrobić kolejną kolonoskopię?

Dzień dobry. Mężczyzna 57 lat. W 2015 r. Wykonałem profilaktycznie kolonoskopię. Podczas badania stwierdzono we wstępnicy polip 3 mm. Usunięto i pobrano materiał do badania histopatologicznego. Wynik: polypus mucosus intestini crassi. Excisio completa. Od lekarza nie uzyskałem konkretnej informacji czy powtarzać w przyszłości badanie czy nie. Z własnej inicjatywy, prywatnie w roku 2017 zrobiłem kolejną kolonoskopię. Wszystko było w porządku, żadnych polipów ani innych zmian. Mam pytanie czy teraz (2022 r.) powinienem robić kolejną kolonoskopię. Czy powinienem był zrobić ją już wcześniej. Dodam że nie jestem obciążony rodzinnie (nikt nie chorował na raka jelita) i generalnie czuję się dobrze. Czytałem że kolejną kolonoskopię należy zrobić po 10 latach. Jak powinno być w moim przypadku. Proszę o odpowiedź. Mężczyzna 57 lat.

Witam,

o podjęciu kontrolnego badania kolonskopii powinien podjąć lekarz prowadzący. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta stacjonarna do lekarza specjalisty gastrologa który wykona badanie podmiotowe, przedmiotowe zleci badanie obrazowe, laboratoryjne i na ich podstawie zdecyduje o kontrolnej kolonskopii.

Pozdrawiam