Czy powinnam oduczyć dwulatka picia z butelki?

Witam mam 23 lata i jestem mama dwuletniego Dominika, który pije z butelki w dzień i w nocy. W dzień pije soki, mleko i tych butelek jest bardzo dużo - jakieś 15. Synek nie chce nawet spojrzeć na kubeczek. Mało je pełnowartościowe posiłki, właściwie tylko wtedy, kiedy zaraz po jedzeniu obiecam butelkę. Widzę, że traktuje ją do uspokojenia siebie - jest wtedy cicho i ogląda bajki. Natomiast w nocy pije tylko przegotowana wodę i również sporo przez noc wypije, jak nie podaję synkowi butelki to krzyczy, histeryzuje i nie chce spać, a dodam, że codziennie pracuję i rano wstaję. Dominik chodzi do żłobka, tam pije tylko z kubeczka i nawet do popołudniowej drzemki nie dają mu butelki, a on nie protestuje. Moje pytanie brzmi: Czy ja powinnam oduczyć go od butelki czy lepiej poczekać na odpowiedni czas i sam nie będzie chciał jej chociaż w nocy? Bardzo proszę o odpowiedź! Nie wiem, co mam robić. Wydaje mi się, że syn jest na tyle duży, aby przespać noc bez pobudki. Pozdrawiam

Witam:)

Chłopiec jest już wystarczająco duży, aby pozbyć się butelek i rozpocząć picie z kubka, butelek z dziubkiem, zwykłych kubeczków i przez słomkę:) Wprowadzenie zmian będzie trudne, ponieważ z obawy przed reakcją synka nie podejmowała Pani nawet próby, aby zachęcić dziecka do innego sposobu picia. Najlepiej działania rozpocząć od zabaw ze słomką w wodzie, oranżadzie, soku itp. Zachęcam do wlania płynu do szklanki, miseczki i wspólne bąblowanie czyli wpychanie powietrza przez słomkę, aby na powierzchni pojawiły się bąble:)

Później można bawić się we wciąganie płynu do środka czyli po prostu picie przez słomkę:) Warto również zmienić sposób karmienia maluszka, czyli nie dawać w nagrodę butelki po posiłku oraz robić małe porcje jedzenia i skutecznie co jakiś czas je zwiększać, tak aby maluszek widział, że zjadł to co przygotowała mama i był z siebie zadowolony. Warto nagradzać dziecko buziakami, oklaskami, przypinać naklejki z buźkami, pobawić się wspólnie w coś, ale nie dawać pić z butli. Można spróbować dać pić łyżeczką albo z butelki z dziubkiem:)

Zachęcam do zabawy w pożegnanie z butelkami, czyli np. wymyślenie historii o wróżce, która przynosi prezenty dzieciom, jeśli zrezygnują, pożegnają swoje butelki:) Butelki można zapakować w ładny papier, wspólnie napisać list do wróżki i postawić pudło na oknie w pokoju przed snem, w tym samym miejscu, rano dziecko powinno znaleźć wymarzony prezent z listem od wróżki, w którym pisze ona, o odwadze dziecka itp.:)

Trzymam kciuki za udaną zmianę:)

Pozdrawiam