Czy powinnam iść do lekarza?

Przez ostatnie kilka miesięcy zaobserwowałam u siebie objawy depresji. Depresyjny nastrój przez większą część dnia, zmniejszenie zainteresowań i zdolności do przeżywania przyjemności, wyraźny wzrost wagi, nadmierna senność, pogorszenie panowania nad ruchami ciała, wrażenie zmęczenia, poczucie własnej bezwartościowości i winy, powracające myśli o śmierci i samobójstwie. Byłam z tym u psychologa w szkole, ona kategorycznie powiedziała, że powinnam udać sie z tym do psychiatry. Z moich testów charakterologicznych wynika, że jestem neurotykiem. Jak rozmawiałam z mamą stwierdziłyśmy obydwie, że mi to przejdzie, że w wakacje odpoczne i nabiorę chęci do życia. Problem polega na tym, że czuję się jakbym już nigdy nie miała być szczęśliwa, czasami nie chcę wychodzić z domu, wstydzę się ludzi... Czy rzeczywiście psycholog miała rację i powinnam udać się na wizytę u psychiatry? Przecież na taką wizytę czeka się miesiącami, a jesli mi się jednak poprawi?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Tak, uważam, że powinnaś udać się do psychiatry. Jeśli na wizytę państwową trzeba długo czekać zachęcam do skorzystania z porady prywatnie. Objawy, które opisałaś są zbyt poważne, aby czekać aż miną. Poza tym należy odnaleźć ich przyczynę. Lekarz psychiatra poda konkretną diagnozę i ustali leczenie. Możesz mieć depresję, ale mogą to być objawy innej choroby, które podczas wakacji mogą się nasilić. Neurotyczność ma duże znaczenie, ale nie zmienia faktu, że powinnaś podjąć leczenie. Jest raczej wskazówką dla lekarza psychiatry i psychologa w jaki sposób wspomóc Cię psychoterapeutycznie. Na pewno dobrze byłoby także kontynuować spotkania z psychologiem. Wizyta u psychiatry nie jest niczym strasznym ani wstydliwym, a na pewno pomoże Ci poczuć się lepiej. Im szybciej się zdecydujesz tym szybsze będą efekty terapii. Pozdrawiam serdecznie.