Czy powinnam mieć jeszcze dzieci?

Mam 31 lat.

W roku 2000 i 2001 urodziłam dwóch zdrowych synów teraz z mężem chcieliśmy jeszcze postarać się o córeczkę. Niestety 3 razy już poroniłam ostatnia ciąż zakończona zasniadem groniastym częściowym. Wiem, że mam jajeczkowanie, ale od momentu jajeczkowania mam cały czas temperaturę 37-37,5 stopnia, bolesne piersi i takie wrażenie jakbym karmiła w ostatniej ciąży zaśniadowej poziom progesteronu był 80 w 4 tygodniu, a prolaktyny 12.

Zaznaczę też, że dopiero na dzień przed dostaniem miesiączki spada temperatura. Często w 2 fazie po jajeczkowaniem mam nastroje depresyjne i problemy z cerą. Brałam S*** 35 ale chyba jeszcze pogorszyły wszystko mimo, że mam ładniejszą cerę i regularne miesiączki. Każda z tych 3 ciąży kończyła się już w 6-7 tygodniu. Proszę o rade co to może być. Może ja nie powinnam mieć już dzieci?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Poronienie trzech lub więcej ciąż nazywane jest poronieniem nawykowym. Jest ono wskazaniem do wykonania badań mających na celu stwierdzenie przyczyny poronień. Choć najczęściej poronienia we wczesnej fazie ciąży wynikają z losowo powstających wad rozwojowych płodu, to trzykrotne powtórzenie poronienia uprawdopodabnia inną ich przyczynę.

Na pewno należy wykonać badanie w kierunku zespołu antyfosfolipidowego (nadmierna krzepliwość krwi matki), badania hormonalne,  badania anatomii narządu rodnego oraz wykluczyć przewlekłe infekcje w drogach rodnych.

Rozważyć można również wykonanie badań genetycznych. Ronienie może mieć swoje źródło również w chorobach ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca, celiakia, choroby serca czy niektóre choroby zakaźne. Istnieje szansa, że trzykrotne poronienie było dziełem nieszczęśliwego przypadku albo stoi za nimi przyczyna możliwa do wyleczenia i będzie Pani mogła mieć kolejne dziecko. Polecam także artykuł.
Pozdrawiam serdecznie!