Czy powinnam obawiać się zespołu serotoninowego?

Dzień dobry! Psychiatra zdiagnozował u mnie depresję umiarkowaną. Przepisał mi trittico 75mg na noc (1/3 tabl.) i sertagen 50 mg (1/2 tabl. rano). Wg zaleceń najpierw zaczęłam przyjmować trittico, dziś włączyłam sertagen. Przeczytałam ulotki leków, ale chciałabym zapytać, jakie skutki uboczne powinny mnie skłonić do odstawienia leków? Niestety, kolejną wizytę u Pani doktor mam za 3 tygodnie, a nie dopytałam. Zastanawiam się również, czy powinnam obawiać się zespołu serotoninowego? Pozdrawiam
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Dzień dobry, zastosowanie przez Panią łącznie obu leków w dawkach: 25mg trittico i 25mg sertagenu jest bezpieczne (nierzadko stosuje się pojedynczo powyższe leki w dawkach 10-krotnie wyższych), a ryzyko zespołu serotoninowego (najpoważniejszy efekt uboczny stosowania leków serotoninowych, w przypadku wystąpienia bezwzględnie należy odstawić leki) jest bardzo niewielkie. Najczęstszymi objawami ubocznymi przy stosowaniu leków serotoninowych są bóle głowy i nudności, które występują zwykle na początku terapii i samoistnie mijają. Rzadko mogą pojawić się wymioty - w przypadku gdyby nie ustępowały należy rozważyć przerwanie kuracji.
Pozdrawiam,
Paweł Kapelski

0

Witam,

Większość leków przeciwdepresyjnych, w tym także leki stosowane przez Panią, ma wysoki profil bezpieczeństwa. Dzięki temu możliwe jest długotrwałe prowadzenie terapii, bez konsekwencji dla zdrowia pacjentów.
Rozumiem Pani obawy dotyczące możliwości wystąpienia zespołu serotoninowego.Taka troska o siebie i ostrożność, są jak najbardziej wskazane przy prowadzeniu farmakoterapii różnymi lekami w tym także przeciwdepresyjnymi.Podczas terapii zaleconej Pani przez psychiatrę, ważne jest zwrócenie uwagi na połączenia leku przeciwdepresyjnego z innymi lekami, mogą one zwiększać poziom serotoniny i prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego.
W ulotce/Internecie znajdzie Pani listę leków i preparatów, które mogą przyczynić się do wystąpienia takiego powikłania. Mogą ale nie muszą! wszystko zależy od dawki leków i innych dodatkowo przyjmowanych leków a także od ogólnego stanu zdrowia. Proszę podczas kolejnej wizyty porozmawiać z lekarzem psychiatrą o swoich obawach, jednak ważne jest kontynuowanie farmakoterapii, która ułatwi opanowanie objawów depresji. Może warto byłoby jednocześnie podjąć psychoterapię, która wesprze Panią w poradzeniu sobie z przyczynami tej choroby.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty